Vilna ir dabiska keratīna šķiedra, ko ražo aitas un citi vilnas dzīvnieki. Aitas katru gadu tiek cirptas, lai atbrīvojoties no ziemas kažoka, tās vasarā saglabātu vēsumu un komfortu. Par laimi, šo silto vilnu var savīt dzijā un no tās aust mājīgas segas un citus izstrādājumus.
Lai gan cilvēki vilnu izmanto jau kopš akmens laikmeta, zinātniekiem vēl nav izdevies radīt šķiedru, kas atbilstu vilnas unikālajām, dabiskajām īpašībām.
Vilnu mazgā ar ziepēm un ūdeni, tad krāso. Krāsviela var būt vienkrāsaina vai dažādu toņu- "melanžēta". Šķiedras kārsta, lai tās izlīdzinātu vienā virzienā, un pēc tam vērpj dzijā.
Aušanas process sākas ar apt.2000 pavedienu izkārtošanu uz sijas. Izmantojot tradicionālās stelles, ar kurām audu pavedieni tiek virzīti cauri velkiem, veidojas raksts. Pēc tam audumu mazgā, ķemmē, un tad veic galīgo kvalitātes kontroli. Kad audums tiek sagriezts un marķēts, tas ir gatavs jaunajām mājām.
Mūsu interneta veikalā iespējams iegādāties jaukas, mīkstas vilnas segas, pledus un citus izstrādājumus sākot ar Merino aitu vilnu, beidzot ar kemieļu vilnu, par ļoti pieņemamām cenām. Vairums mūsu segu, ir ražotas ES. Tā piemēram, šī universālā vilnas sega bērniem ir veidota no 100% dabīgi apstrādātas Lietuvas aitu vilnas: https://tavssapnis.lv/katalogs/ar-rokam-darinata-universala-vilnas-3/?item=891
Šī kvalitatīvā un hipoalerģiskā sega, ar dabīgajām vilnas šķiedrām, ļaus jūsu bērna ādai elpot. Miega laikā zīdaiņu ādas izdalītais mitrums uzsūcas un iztvaiko, pasargājot tā enerģiju, miedziņu un radot komfortu.
Vilnas audumi ir ļoti labi elpojoši, pateicoties šķiedru krokainajai struktūrai. Austās segas aiztur gaisa kabatas, tādējādi saglabājot siltumu. Ja jums ir pārāk karsti, materiāls ļauj iztvaikot mitrumam, palīdzot jums regulēt komfortablu ķermeņa temperatūru, īpaši naktī.
Vilna ir ilgmūžīga un praktiska, jo tā ir dabiski izturīga pret nepatīkamu aromātu un saglabājas svaiga ilgāk nekā citi materiāli. Jūsu vilnas segai var būt ļoti universāli pielietojumi, sākot ar gulšņāšanu uz dīvāna un beidzot ar vasaras piknikiem.
Sintētiskie audumi ir cilvēka radīta plastmasa, kas sākas kā naftas ķīmijas produkti un fosilais kurināmais. Turpretī, aitām ir nepieciešama tikai zāle un dzeramais ūdens, lai katru gadu dabiski izaudzētu jaunu vilnu. Vilnai ir arī priekšrocības salīdzinājumā ar kokvilnu, kuras ražošanai nepieciešams daudz ūdens un ķīmiskā mēslojuma.
Vilnas audumu, beidzoties tā kalpošanas laikam, var pārstrādāt un atkal pārvērst dzijā. Pat ja vilna nonāk atkritumu poligonā, tā pilnībā bioloģiski noārdās 3-4 mēnešu laikā, un augsnē izdalās derīgās barības vielas. Sintētisko audumu noārdīšanās prasa gadu desmitus, radot mikroplastmasu, kas nonāk upēs un okeānos.